Jak prawidłowo dbać o bieliznę?

Data dodania: 2015-10-15 13:18:58

    Przyznajcie same, że bielizna stanowi bardzo wyjątkową i intymną część naszej garderoby. Aby cieszyć się dłużej swoimi ulubionymi modelami warto o nią odpowiednio zadbać. Bielizna zasługuje na szczególna troskę :)

 

SPOSÓB PRANIA

     Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na przepis prania, który zwykle znajduje się na metce producenta. To on tak naprawdę daje nam wskazówki dotyczące doboru rodzaju prania, temperatury i detergentów.  Dzianiny, z których wykonana jest bielizna są zwykle o wiele delikatniejsze niż te z których uszyte są spodnie czy bluzki. Nie namawiam was do prania ręcznego, bo wśród was na pewno znajdą się jego fanki, jak i przeciwniczki. Wiadomo wygoda :)

 Jednakże niektóre modele bielizny nie znoszą prania mechanicznego, dlatego warto jednak czasami „poświęcić się” i wyprać je ręcznie.  

Jeśli producent dopuszcza pranie mechaniczne warto zaopatrzyć się w specjalne siateczkowe woreczki lub kule do prania. Świetnie sprawdzą się podczas prania waszych biustonoszy czy gorsetów. Dzięki tym gadżetom ich miseczki nie ulegną deformacji a fiszbiny i haftki nie uszkodzą się w żaden sposób. Zniszczeniu nie ulegną także inne części garderoby, z którymi pierzemy naszą bieliznę.

 

TEMPERATURA

     Do prania bielizny powinniśmy używać detergentów do tkanin delikatnych. Należałoby także dobrać właściwą temperaturę. Zwykle producenci sugerują tu temperaturę w przedziale 30°- 40°C. Niektóre dodatki, których używamy przy produkcji bielizny np. stanika Mammi czy gorsetu Envy takie jak haftki, obszywki czy ramiączka nie lubią zbyt wysokich temperatur.  Zwróćcie także uwagę na dokładne płukanie bielizny. Jest to bardzo ważne zarówno w praniu mechanicznym, jak i ręcznym. To właśnie resztki środków piorących powodują między innymi żółknięcie bielizny.

 

KOLOR

     Aby zachować jak najdłużej oryginalny kolor naszej bielizny warto prać ją w obrębie tych samych kolorów. Jeśli decydujemy się już na połączenie prania bielizny z innymi ubraniami używajmy specjalnych środków zapobiegających utracie koloru. Co zaś się tyczy białej bielizny to „grubsza sprawa” :) Nigdy nie pierzmy jej z pozostałymi białymi ubraniami lub bielizną innego koloru. Tu warto zaopatrzyć się w środki piorące przeznaczone do białych tkanin. Dokładnie płukać, a staniki prać najlepiej ręcznie ( zwłaszcza te koronkowe). Zapobiegnie to ich zżółknięciu i sinieniu.

 

SUSZENIE I PRZECHOWYWANIE

     Jak już wcześniej pisałam bielizna to bardzo delikatna część garderoby i dlatego nie powinna być odwirowywana ani suszona w suszarkach. Chroni ją to przed odkształcaniem i rozciąganiem. Biustonosz najlepiej suszyć kładąc go na suszarce lub ręczniku. Jeśli chodzi o przechowywanie warto pamiętać o tym, żeby nigdy nie wkładać jednej miski stanika w drugą, bo to bardzo deformuje miseczki.

I co? Czyż nie zasługuje na szczególną troskę? ;)

 

Wstecz
MITEX Four Seasons Safari Lodge Serengeti lipsum
TanzaniaCentral Serengeti.